Eksfoliasyon Neden Önemli?

Eksfoliasyon Neden Önemli?

Giderek artan çalışma temposunda çoğumuz, biraz yavaşlayıp vücudumuzun ihtiyaç duyduğu önemli birkaç hijyen rutinini uygulayamayacak kadar meşgulüz. Ne yazık ki daha sağlıklı bir cilde kavuşmak için atılması gereken önemli adımlardan bazıları, bunlar için ayırabileceğimiz kısıtlı zaman nedeniyle bir lüks olarak değerlendirilmektedir.

Birçoğumuz Twitter’da paylaşılan ya da Facebook ve Instagram’da yer alan ve pazarlanan cilt bakım ürünlerine denk gelmişizdir. Bu ürünlerin cildinize faydalı olması ve cilt sağlığınızı iyileştirmesi imkan dahilinde olsa da kayda değer bir fark elde etmek için cildinize uygulayabileceğiniz daha iyi ürünler var.

Öze Dönüş

Eksfoliasyon Neden Önemli?Yüzümü yıkamanın önemli olduğunu bilinen bir gerçektir. Aynı ölçüde önemli olan bir diğer şey ise cilt için, özellikle de yüz için nemlendirici bir ürün kullanmaktır. Nemlendirici ürünlerin daha iyi etki göstermesi için makyaj, yağ, toz ve ölü deriden ziyade doğrudan cildinizle temasa geçmeleri gerekmektedir. En çok ihmal edilen ve dikkate alınmayan cilt bakım uygulaması ise eksfoliasyondur (ölü cilt hücrelerinin giderilmesi). Eksfoliasyonla cildimizi temizler ve cilt bakım ürünlerinin kullanımına daha hazır bir hale getiririz.

Eksfoliasyon nedir?

Derimiz doğal yollarla pul pul dökülür; eski, kuru ve katılaşan cilt hücrelerinden kurtularak yeni, canlı ve sağlıklı cilt hücrelerinin oluşmasına yer açar. Yılanın deri değiştirmesi kadar belirgin bir değişim değilse de özünde aynı neredeyse aynı işlem gerçekleşir. Bu sürece deskuamasyon (deri dökülmesi) denir ve herkeste doğal olarak meydana gelir. Ancak bu doğal sürecin oluşum sıklığı ve etkinliğinde bazı cilt tipleri önemli rol oynamaktadır. Yağlı ciltlerde süreç daha yavaştır çünkü eski-ölü cilt hücreleri yağlı cilt yüzeyine hapsolur. Bu ise gözeneklerin tıkanması nedeniyle akne gibi sorunları ortaya çıkarır.

Ölü cilt hücrelerinden kurtulmaya yardımcı olmak için eksfoliasyon ürünleri kullanarak cildimizi arındırabiliriz.  Özellikle aşındırıcı yüz yıkama ürünleri ve isteğe bağlı olarak eksfoliasyon fırçası sayesinde ölü cildin üst katmanını elle ortadan kaldırabiliriz.

Eksfoliasyon cilde neden iyi gelir?

Eksfoliasyon yapmamız gerektiğini biliyoruz ama bu tam olarak neden önemli? Cilt sağlığımız için düzenli olarak eksfoliasyon yapmamızın ne kadar önemli olduğunu fazlasıyla hafife alıyoruz. Genel olarak eksfoliasyonun en önemli yanlarından bir cildimizin derinliklerindeki ölü tabakayı ve bakterileri ortadan kaldırmasıdır. Bu istenmeyen misafirleri yok etmeyip makyaj veya nemlendiriciyle daha de derine gömdüğümüzde aslında bakterileri cildimize gömmüş oluyoruz. Akne gibi sorunlar da bu yüzden meydana geliyor.

Derinlemesine temizliğin de ötesinde yüzü ölü derilerden kurtarmak çok daha pürüzsüz bir cilde kavuşmamızı sağlar. Bunun için de cildin en dış katmanındaki pürüzlü ve kuru cildi gidererek çok daha yumuşak ve sağlıklı bir cilt görünümü elde ederiz.

Yüzünüze eksfoliasyon uygulamak ciltteki yaşlanma belirtilerinin de geciktirilmesini sağlar. Eksfoliasyonun kolaylıkla ortan kaldırdığı ölü cilt hücreleri çoğunlukla yaşlanmış cilt görünümünü artıran, kırışıklıkları belirginleştiren ve cildimizdeki çizgilerin daha derin ve belirgin görünmesine neden olan cilt hücreleridir. Cilt katmanı bertaraf edildiğinde yaşlanma belirtilerinin belirginliği azalır ve cildinize taze, genç ve ışıltılı bir görünüm kazandırır. 

Çoğunlukla en iyi cilt bakım ürünlerinin mucizevi bir şekilde cildimizi onaracağını ve kusursuz bir cilde kavuşmamızı sağlayacağını düşünürüz. Bazı ürünler bunu yapabilse de temiz ve ölü deriden arındırılmış ciltte çok daha etkili olurlar. Çünkü eksfoliasyon tüm ölü hücreleri ortadan kaldırır ve gözeneklerinizi derinlemesine temizleyerek sonrasında kullanılan cilt bakım ürünlerinin cildinize daha fazla ve kolay nüfuz etmesini sağlar ve dolayısıyla çok daha iyi sonuçlar doğurur.

Yüzümü ölü cilt hücrelerinden nasıl arındırırım?

Tüm makyajınızı çıkarıp yüzünüzü temizledikten sonra tanecikli bir scrub kullanarak tüm cildinize nazikçe masaj uygulayın. Scrub yüzünüzü ovalayarak uygularken cildinizde tanecikli ıslak bir macun hissi uyandırır. Yüzünüzün her bölgesini ovaladıktan sonra tanecikli scrub’ı durulayın. Cilt bakım ürünlerini uygulamak için en uygun zaman gözeneklerin en temiz olduğu zaman olması nedeniyle eksfoliasyon sonrasıdır. Bu sürede en iyi emilen ürünler nemlendiriciler ve serumlardır. Cildinize uygun olan, Kyani Fleuresse (Kyani Fleuresse Cilt Bakım Sistemi, Kyani Fleuresse Canlandırıcı Temizleyici, Kyani Fleuresse Gündüz Kremi, Kyani Fleuresse Gece Kremi, Kyani Fleuresse Serum)

Yüzümü ölü cilt hücrelerinden ne sıklıkla arındırmalıyım?

Tüm iyi ürünlerde olduğu gibi asla aşırıya kaçmayın. Aşırı veya sık uygulanan eksfoliasyon akne ve iltihap oluşumuna ya da ciltte hasara neden olur. Eksfoliasyonun uygulanma sıklığına yönelik sihirli bir cevap yok çünkü her cilt tipi farklıdır. Hassas bir cilde sahipseniz daha az sıklıkla eksfoliasyon uygulayabilirsiniz. Yağlı cilde sahipseniz düzenli eksfoliasyon yapmanızda fayda var. En büyük organımız cildimiz olduğundan cildinize mümkün olan en iyi bakımı uygulamaya yönelik sorularınız ve endişeleriniz için bir cildiye uzmanına görünmeniz önemli. Cildiye uzmanı, cildinize ne sıklıkta eksfoliasyon uygulamanızı belirlemenin yanı sıra cilt tipinize uygun en iyi ürünleri de tavsiye edebilir.

Yüzümün dışında da eksfoliasyon uygulamalı mıyım?

Unutmayın, tüm vücudumuz cildimizle kaplıdır, sadece yüzümüz değil. Cildin en dış katmanı öldüğünde sadece bir kısmı dökülür ve gerisi kalır. Tüm bu ölü cilt hücrelerini olduğu yerde bırakmak kulağa hiç de cezbedici gelmiyor. Ayrıca bu durum, bölge fark etmeksizin tüm cildimiz için eşit derecede olumsuz. Sonuçta hayat da artık ihtiyacımız olmayan şeylerden kurtulduğumuzda daha iyi değil mi?

Vücut bölgesine göre uygulanacak eksfoliasyon yöntemi biraz değişkenlik göstermektedir. Neyse ki cildinizin istediğiniz bölgesinde eksfoliasyon uygulamanızı sağlayan bazı araçlar ve cilt bakım ürünleri var.

Kafa Derisi

En başta kafa derinizle başlayalım. Çoğumuzun, kadın ya da erkek, başımızdaki deriyi kaplayan saçları var.  Bu durum ise ölü cilt hücrelerini giderilmesini biraz daha zorlaştırıyor ve oluşan ölü cilt hücrelerinin burada hapsolması için zemin hazırlıyor. Kafa derinizi ölü hücrelerden arındırmanın en iyi yolu saçlarınızı şampuanlamak ve kafa derinizin tamamını kazımak için biraz zaman harcamaktır. Ayrıca kafa derinizi kazımak sadece ölü deri hücrelerini gidermekle kalmaz, saç foliküllerinizi de uyarır. Kulağa büyük bir işmiş gibi gelmese de bu harekete geçirme işlemi saç dökülmesini önleyebilir. Bu ise kafaya ve tıkanıklığı olmayan temiz saç foliküllerine yoğun kan akışı sayesinde gerçekleşir. Şampuanlanırken kafa derinizi kazımanın saç dökülmesini gerçekten de önlemesi ne garip!

Dudaklar

Evet, dudaklarınız bile zaman zaman eksfoliasyona ihtiyaç duyabilir. Dudaklar düzenli olarak güneşe maruz kaldığı için güneş yanığı olabilirler. Ayrıca aşırı soğuğa da maruz kalırlar. Bazı mağazalar veya çeşitli online cilt bakım ürünü satıcıları, dudaklarınızdaki ölü deriyi nazik ve güvenilir bir şekilde ortadan kaldıracak dudak scrub’ı satmaktadır. Hafif tanecikli bir dudak balzamı düşünün. Yumuşak ve sağlıklı dudaklar, sürekli kuru ve çatlamış dudaklardan iyidir.

Ayaklar

Cilt söz konusu olduğunda büyük darbeyi genelde ayaklar alır. Sürekli ihmal edilirler. Özellikle de erkekler tarafından. Ayaklara cilt bakımı yapılmadığı takdirde cilt yüzeyinde fazlasıyla kuruluk meydana gelir. Bazı kişiler bu alanları nasırlarla karıştırsa da nasırdan farklıdır. Bu kuru bölgelerden kurtulmanın en iyi yolu tuz scrub’ı kullanmaktadır. Tuz scrub’ı kuruyan bölgelerin yanı sıra tüm ayağa ve bileğin alt tarafına hafifçe ovalayarak uyguladıktan sonra durulayın. Yumuşak cilde sahip olmak için bu süreci birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir. Ayaklarınız pürüzsüzleşip yumuşadığında ise cildi sağlıklı tutmak ve korumak için günlük olarak nemlendirici ayak kremi kullanmak önemlidir. Bu tür bir nemlendirici kremi uygulamak için en uygun zaman, her gece yatmadan öncesidir.

Tüm Vücut

Vücudunuzun geri kalanını tüm vücut için scrub, genel amaçlı hafif eksfoliasyon ürünü veya eksfoliasyon özelliğine sahip bar sabun ile ölü cilt hücrelerinden arındırabilirsiniz. İnanması zor ama sürekli kapalı kalan bölgelerde toz, kir tabakası ve bakteri birikimi oluşur. Bu oluşum çoğunlukla bacaklar, gövde, kollar, sırt ve omuzlardadır. Bu bölgelerdeki cilt gözenekleri diğerlerinden biraz daha farklıdır ve çok fazla tıkanıklık yaşanmaz ancak kuruluk ve akne oluşumuna karşı hassastır.

Dikkate alınması gereken şey ise tüm bu bölgelerde eksfoliasyon uygulamanın daha uzun sürmesidir. Anlaşılacağı üzere bazılarımız, cilt bakım uygulamalarına zaman ayıracak kadar lükse sahip olmayabilir. AHA (Alfa Hidroksi Asit) içeren gece kremleri tercih ederek bu sorunu çözebilirsiniz. Ovalamaya gerek kalmadan, alfa hidroksi asit yoluyla ölü cilt hücrelerinin çözülmesini sağlar. Bu ürün muhteşem bir nemlendiricidir ve tüm kırışıklıklar, çizgiler veya siyah noktalara karşı savaş açarak vücudunuzun hücre yenilenmesine yardımcı olur.

Eksfoliasyon Neden Önemli? ile Benzer Yazılar

Etkileyici Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksfoliasyon Neden Önemli? ile Benzer Yazılar
Alaska Vahşi Yaban Mersini: Kyäni

Alaska Vahşi Yaban Mersini: Kyäni

Alaska’da yaz sona ererken hayvanlar ve canlılar zor geçecek kışa kendilerini hazırlıyorlar. Bu dönem aynı zamanda Alaska vahşi yaban mersininin hasat zamanı. Bu meyve içerdiği antosiyanin maddesi ile mucizevi özellikler vaat ediyor. ...

Devamı
Kyäni Dolandırıcılığı Gerçek mi?

Kyäni Dolandırıcılığı Gerçek mi?

65 ayrı ülkede hizmet sunan Kyäni, vitamin içerikli ürünleri ile dikkat çeken firmalar arasında yer almaktadır. Pazarlama stratejisi olarak network marketing sistemini tercih eden Kyäni, dünyada pek çok farklı firmanın tercih ettiği ...

Devamı
Kyani Mağdurları Gerçeği Yansıtmıyor

Kyani Mağdurları Gerçeği Yansıtmıyor

Bir yaban mersini türü olan vahşi Alaska yaban mersini, Kuzey Amerika’da yetişir. Kelime anlamı olarak ise Kyäni, Alaska dilinde güçlü ilaç anlamına gelmektedir. Alaska’nın zorlu iklim koşullarında hayatta kalabilen ve hayatta kalabilmek ...

Devamı
Sponsor